ریگ ماینینگ

علت صدای زیاد هارد لپتاپ و کامپیوتر چیست ؟

صدای زیاد هارد لپتاپ
صدای زیاد هارد لپتاپ

 علت صدای زیاد هارد لپتاپ چیست  ؟

یکی از مشکلاتی که کاربران گزارش میدهند صدای غیر طبیعی از هارد سیستم است . هارد دیسک لپتاپ و کامپیوتر زمانی که سیستم روشن میشود حد اقل صدایی دارد که ناشی از چرخش دیسک های هارد است . اما اینکه گاها لرزشی روی بدنه لپتاپ   ایجاد میکند و یا صدای غیر طبیعی از لپتاپ یا کامپیوتر شما به گوش میشود که از هارد باشد امری غیر طبیعی بوده و نیاز به بررسی دارد . در ادامه همراه سیستم چی باشید تا ببینیم  علت صدای زیاد هارد لپتاپ چیست  ؟  و در این مواقع باید چه کرد . این شما و تعمیرکار لپتاپ و کامپیوتر سیستم چی

مشاوره رایگان با تعمیرکار لپتاپ

چطور بفهمیم صدای هارد لپتاپ از چیست ؟ 

 4 نوع صدای غیر طبیعی در هارد لپتاپ یا کامپیوتر وجود دارد که نیاز به بررسی داشته و باید سریعا نسبت به تعمیر یا مراقبت بهتر آن اقدام کرد . برا تشخیص علت صدای زیاد هارد لپتاپ این 4 نوع را بشناسید تا بهتر عمل کنید  :

 1. صدای خش خش کردن هارد لپتاپ
 2.  صدای پارگی هد هارد لپتاپ 
 3. صدای گیر کردن هارد لپتاپ 
 4. صدای کلیک کلیک کردن هارد لپتاپ 

 

 دلیل صدای زیاد هارد لپتاپ چیست  ؟

اما در خصوص دلیل صدای غیر طبیعی هارد باید به چند نکته مهم اشاره کرد .  

ضربه خوردن هارد دیسک علت صدای زیاد هارد

ضربات جانبی به هارد میتواند به راحتی دیسک های هارد را از حالت فابریکی خارج کند و چون چرخش هارد با سرعت بالایی انجام میشود در حول محور با برخوردها و تنش های ناشی از کج شدن یا تاب برداشتن دیسک و یا جابجایی و لق شدن دیسک هارد روبرو شود . در نهایت :   اگر دنبال علت صدای زیاد  هارد لپتاپ  خود هستید 

 • به وضعیت هارد سیستم نگاه کنید .
 • چنانچه روی پی سی یا همان کامپیوتر خانگی نصب است جایگاه هارد را چک کنید  و کاور روی هارد را نیز بررسی کنید و از  وضعیت آسیب بدنی هارد اطمینان حاصل نمایید 
 • چنانچه با هارد لپتاپ روبرو هستید کاور روی لپتاپ را بررسی کنید و همچنین وضعیت لق بودن هارد را نیز نگاهی بیندازید .

تمام شدن عمر مفید هارد  موجب ایجاد صدا در هارد

این بستگی به کار شما دارد که روزانه چه مدت زمانی با لپتاپ سر و کار دارید . اگر انتقال داده های شما سنگین و یا در طول روز تعداد دفعات انتقال داده ها زیاد است طبیعتا ممکن است حتی عمر مفید هارد دیسک شما 1 سال باشد و بعد از یک سال با صدای زیاد هارد دیسک لپتاپ روبرو شوید . 

علائم خراب شدن هارد لپتاپ چیست  ؟ 

 • زمانی صدای غیر طبیعی در هارد  لپتاپ میشنوید شما با یکی از علائم خراب شدن هارد دیسک لپتاپ روبرو هستید.   اگر خش خش شنیده میشود طبیعتا مدت زمانی فرصت استفاده از هارد دارید اما برای اطمینان خاطر بیشتر از محتویات هارد لپتاپ خود بک آپ بگیرید .
 • یکی دیگر از علائم خرابی هارد لپتاپ دیر روشن شدن لپتاپ است 
 • یکی دیگر از علائم خرابی هارد لپتاپ شما سرعت کپی پایین است 
 • دیگر نشانه خرابی هارد دیسک لپتاپ شما پایین آمدن سرعت  سیستم در حین کار میباشد .
هزینه تعمیر دستگاه ریگ ماینینگ

روش تست هارد  لپتاپ 

برای اینکه بفهمیم هارد لپتاپ ما سالم است یا  نه  پیشنهاد سیستم چی به شما این است که  : 

 • ابتدا  از قسمت سرچ باکس Device manger را تایپ کنید و از پنجره Computer Management اسکرین شات گرفته و به تعمیرکار لپتاپ سیستم چی بفرستید تا شما را راهنمایی کنید. 
 • همچنین میتوانید از قسمت دستوری CMD سیستم خود عبارت wmicdiskdrive get status را بزنید و هارد دیسک لپتاپ را چک نمایید .  
 • هنگام روشن کردن لپتاپ تایمر استفاده کنیم . اگر در هارد SSD لپتاپ از 9 ثانیه  و در هارد معمولی اگر به 25 ثانیه رسید مشکل فنی در لپتاپ دیده میشود . دیرتر روشن شد نقص  فنی در لپتاپ دیده میشود که ناشی از خرابی هارد است  .
 • همچنین میتوانید یک بار ویندوز  نصب کنید و با نصب صحیح ویندوز از سلامت هارد  لپتاپ خود اطمینان حاصل نمایید . دیر نصب شدن ، نصب نشدن  و نمایش باگ های عجیب و غریب میتواند  علائم خرابی هارد لپتاپ شما باشد .
 •  

با صدای هارد لپتاپ  یا کامپیوتر چه کنیم  ؟

اگر هنگام کار با لپتاپ صدای خش خش ، کلیک کلیک ، و یا گیر کردن روبرو هستید اول به دنبال علائم بالا باشید تا مطمئن شوید هارد نقص فنی دارد یا خیر  . سپس پیشنهاد سیستم چی به شما این است که  :

 • ابتدا کابل اتصال هارد دیسک را جدا کنید و سیستم را ری استارت کنید .
 • اگر صدا همچنان شنیده شود باید برای علت صدا دنبال سخت افزار دیگری باشیم 
 • اما اگر صدا قطع شد هارد ما در خطر است 
 • سپس کابل هارد دیسک را دوباره نصب کنید و سیستم راه اندازی شود 
 • چنانچه با کمی جابجایی صدای هارد دیگر شنیده نشد باید به جای علت صدای هارد لپتاپ به فکر تعویض کابل اتصال باشیم . (گاها این اتفاق به دلیل نوسان غیر استاندارد کابل اتفاق می افتد  )

نکته  : برای اینکه بدانید چه بر سر هارد لپتاپ آمده و علت صدای زیاد هارد لپتاپ شما از چیست و یا چقدر باید  هزینه کنید تا یک هارد خوب روی سیستم  خود داشته باشید همین حالا با  تعمیرکار لپتاپ و کامپیوتر سیستم چی تماس بگیرید

تنظیم بسته شدن درب لپتاپ بدون خاموش شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *