لپتاپ و کامپیوتر

علت داغ شدن لپتاپ چیست ؟

علت داغ شدن لپتاپ
علت داغ شدن لپتاپ

علت داغ شدن لپتاپ چیست ؟

یکی از  معضلات کاربران لپتاپ داغ شدن سیستم است.  چرا لپتاپ داغ میکند  ؟  آیا داغ شدن لپتاپ خطرناک است  ؟ آیا استفاده از کول پد لپتاپ اجباری است  ؟ آیا مهم است لپتاپ را روی چه سطحی میگذاریم  ؟  داغ شدن لپتاپ تا درجه استاندارد مشکلی پیش نخواهد آورد اما تجاوز دمای آن میتواند آسیب جدی به سخت افزارها وارد کند . تعمیرکار سیستم چی در راستای نگهداری و مراقبت از لپتاپ و کامپیوتر در اینجا شما را با 5 علت داغ شدن لپتاپ همراه خواهد کرد . همراه ما باشید با اطلاعات بیشتر

تعمیرکار آنلاین لپتاپ و کامپیوتر

دلایل داغ شدن لپتاپ

  • سیستم تهویه نامناسب  و گرد و غبار در محیط
  • نقص فنی فن ها در لپتاپ
  • تداخل نرم افزاری و  ویروس در  لپتاپ
  • مشکل باتری در لپتاپ 
  • استفاده بالای گرافیکی نسبت به کانفیگ لپتاپ 

 1. سیستم تهویه نامناسب 

دما و رطوبت

استفاده نکردن از ابزارهای خنک کننده مثل کول پد ها میتواند افزایش دما را برای لپتاپ به همراه داشته باشد . همیشه موقعیت یک لپتاپ دمای استاندارد را ندارد . مخصوصا در فصل های گرما دمای محیط بالا میرود و یا ممکن است رطوبت محیط بیشتر از حد استاندارد باشد  . هر تغییری که در سیستم تهویه محیط تنش ایجاد کند میتواند تاثیر مستقیمی به لپتاپ داشته باشد . اما از آنجایی که در این شرایط  خطر آسیب دیدن لپتاپ در بلند مدت دیده میشود باید بیشتر اهمیت بدهیم چرا که همه سخت افزارهای مربوط به سی پی یو درگیر خواهند شد . رطوبت هم مانند دمای بالا علت داغ شدن لپتاپ شما خواهد بود  . 

دنبال تعمیرکار ریگ ماینینگ هستی ؟

گرد و غبار

گرد و غبار نیز گزینه مهمی در بررسی علت داغ شدن لپتاپ است . در محیط های کارگاهی  و  فضاهایی که گرد و غبار در محیط بیشتر است داغ شدن لپتاپ بیشتر دیده میشود . کاربری در این شرایط به دنبال علت داغ شدن لپتاپ خود بود . تعمیرکار سیستم چی لپتاپ را باز کرد و قصد بررسی موضوع را داشت که با لایه ضخیمی از گرد و غبار روبرو شد . این لایه گرد و غبار به حدی ضخیم بود که رنگ و روی مادربورد به سختی دیده میشد . کاربر در محیط کار نجاری فعالیت میکرد و از لپتاپ استفاده میکرد . به همین دلیل گرد و غبار کارگاه به شکل وحشتناکی برای مدت ها روی بورد انباشته شده بود . اگر شما در محیطی قرار دارید که خود محیط یا فضای اطراف آن با گرد و غبار همراه است مطمئن باشید با داغ شدن لپتاپ مواجه خواهید شد . سیستم تهویه هر چقدر هم مناسب کار ما باشد اما یک محیط آلوده میتواند به راحتی موجب اختلال در عملکرد تهویه لپتاپ شده و یک علت مهم در داغ شدن لپتاپ شما باشد 

 2. نقص فنی فن در داغ شدن لپتاپ

اگر سیستم خنک  کننده به درستی کار نکند هارد  و سی پی یو لپتاپ شما در کمتر از نیم ساعت به حدی داغ میشود که شما با یک لمس ساده متوجه مشکل خواهید شد . نقص فن ها  روی سیستم خود علت داغ شدن لپتاپ است . بد کار کردن یا اصلا کار نکردن فن ها و یا تغییر جهت چرخش  (به ندرت دیده میشود  ) ، تنظیمات اشتباه در بایوس و…. هر گزینه ای که تهویه نامناسب ناشی از بد کار کردن فن ها به همراه داشته باشد میتواند دلیل داغ شدن لپتاپ شما باشد.

3. تداخل نرم افزاری و ویروس در لپتاپ

دیگر علت داغ شدن رایانه شما مشکلات نرم افزاری و ویروس ها و برنامه های مخرب است . درگیر کردن cpu usage به هر طریقی میتواند تاثیر کاملا مستقیم روی سخت افزار و عملکرد لپتاپ شما داشته باشد . رایانه شما یک فرمانبردار است . وظیفه آن تبادل اطلاعات  و اجرای دستور العمل هایی است که ا در سی پی یو پردازش میشود . بدین جهت نرم افزارها ، کدهای مخرب و ویروسها و هر برنامه ای که سی پی یو را درگیر کند میتواند باعث داغ شدن لپتاپ شما گردد .

4. تاثیر باتری در داغ شدن لپتاپ

برخی کاربران عادت دارند هر زمانی که باتری لپتاپ دچار مشکل شد به جای تعمیر باتری مادام با برق مستقیم شارژر آداپتور کار خود را ادامه دهند . این شاید مشکل  خاصی در کوتاه مدت به وجود نیاورد  اما از آنجایی که نوسان برقی دهی آداپتور میتواند نظام کار انتقال انرژی لپتاپ را با تداخل همراه کند علت داغ شدن لپتاپ هم میتواند باشد .

5. استفاده از گرافیک بالا

شما برای مثال روی یک لپتاپ با گرافیک 2 گیگ یک بازی با پیش نیاز گرافیکی 2 گیگ نصب و راه اندازی کنید . بدون شک در حین بازی با داغ شدن لپتاپ مواجه میشوید . پردازنده گرافیکی با فشار روی سیستم اینتل یا amd موجود باعث بالا رفتن دمای لپتاپ میشود . بیشترین عامل در این گزینه کارت گرافیک است و پیشنهاداتی در ادامه برای جلوگیری از داغ شدن لپتاپ به کاربران عزیز خواهیم داشت .

چرا لپتاپ به اینترنت وصل نمیشه ؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *